İnsanın yapacağı en iyi Yatırım bana göre kendine yatırımdır. İş dünyasında onun şeyinizi kaybedebilirsiniz; patronsanız iflas edebilir, ücretli çalışansanız işten çıkarılabilirsiniz, bu süreçte deneyimde yatırım ve çevik davranma becerisi sonrası için en büyük yardımcısı olacaktır. Bugünlerde bir de yetenek yönetimi ve yetenekli insan modelini konuşuyoruz. Doğuştan getirilen yetenek ve deneyimle işlenip performansın dönüştüğünde iş dünyasında anlam buluyor bu, ilerlemede devam etme potansiyelini birkaç dakika içinde kullanmasının önemi daha da artacak. Zira şirketler için tam boyu olan acımasız ve rekabet, rekabet piyasalarını da aynı derecede etkiliyor. Yeni çağ yetenek çağı olduğu kadar yeteneği kullanabilmek yönünden aynı zamanda yatırım yapma çağıdır. Onunla birlikte sohbet etmek formel eğitim bireyin ve iş dünyasının üstünü karşılayamıyor. Bu ihtiyacı gidermek resmi eğitim kurumlarının yanında bir çok alternatif özel teşebbüs beklerin sözcülerine yöneldi. Uzaktan eğitim programları, lisansüstü programlar ile birlikte, bir çok özel teşebbüs sıra dışı eğitim öğretim modellerine soyundu. Üniversiteler sürekli eğtim ihtiyaca cevap veriyor. Bir çok araç ve hizmet ile yatırım yatırım süreci asıl olarak bir farkındalık ve bilinç meselesidir. Günümüz hızla değişen dünyasında zamanın gerisinde kalmamak için, bilgi ve becerilerimizi daima daha hızlı bir sürekli yenilemeli ve sürekli olarakmek çok önemli. Bu konudaki basit bir karar safra büyüklüğü, kariyeriniz boyunca yararlanacağınız kişisel bir rekabet avantajı. Şirket içinde en hızlı öğrenen ve geliştirme en hızlı geliştiren diğer çalışanlardan ayrılmanızı ve yaratmanızı sağlar.
Peki kendinize nasıl Yatırım yapabilirsiniz? Öncelikli olarak çeşitli eleştiriler getirilse de üniversite eğitiminin önemi çok etkili. Halen iş dünyasında bir çok kapıyı üniversite eğitimi veriyor. Bunun yanında hedef civarında ihtiyaç duyulan teknik ve yetkinlik temelli beceriler iyi anlayıp bunları en uygun bir satışta nerelerden alabilirimi araştırmalı. Bütçenizin yettiği oranda bu eğitim ve kurslara katılmak bir çok önüne geçmenizi sağlayacak. Öğrencilerin lisans eğitimi süresinde bu görüp eğitim yapmaları önemli. Zira bu sürede iş hayatına alındığında bulunamayacak kadar boş zaman bulunabiliyor. Bunun için ucuz ve işe yargı aracı olarak kullanılabilir yöntemler kullanılabilir. Birincisi, Kendi şifresini bir zaman geçirmek, her gün en az bir saat okumak, imkân bulduğunuzda da bu sürenin üzerine çıkmak. Eğer listeniz bir günlük bir günlük okumanızı sürdürebilirseniz bu haftada bir kitaba denk gelecektir. Yılda yaklaşık elli kitap. Yılda elli kitap okumanız halinde, önümüzdeki yıl içinde beş yüz kitap okumuş olacaksınız. Her gün ders olarak alanınızla ilgili kitap okuma alışkanlığı böylece sizi, çok kısa zamanda sektörünüzün eğitimli ve en yüksek ücret alan insanlarından biri yapacaktır. Diğer bir yolda yolda ses kaset ya da CD programı dinlemenizdir. Otomobiliniz varsa otomobil yoksa mp3 müzik çalarınızda dinleyebilirsiniz. Günde ortalama 1-2 saatimiz yolda. Bu süreyi yürütme üzerine mp3 müzik çalarınızda müzik yerine sesli eğitim programı dinlemekle, alanınızda en bilgili insanlardan biri olabilirsiniz. Ömür boyu öğrenmenin bir başka yoluysa satış söz ettiğim hedefe yönelik teknik ve yetkinlik spesifik eğitimlerin yanında neredeyse bulabildiğiniz kursa ve seminere katılmanızdır. Emin olun en yetenekliler en çok Yatırım yapanlardır. Dördüncüsü uzaktan eğitim programları denemenizdir. Günümüzde uzaktan öğrenme programları sınıf içi eğitimden daha etkili sonuçlar vermektedir. Yabancı dil öğreniminden yetkinlik eğitimlerine kadar bir çok sayıda üniversitelerle işbirliğinde çok sayıda program var. Günümüzde uzaktan öğrenme programları sınıf içi eğitimden daha etkili sonuçlar vermektedir. Yabancı dil öğreniminden yetkinlik eğitimlerine kadar bir çok sayıda üniversitelerle işbirliğinde çok sayıda program var. Hızlıde öğrenme programları sınıf içi eğitimden daha etkili sonuçlar vermektedir. Yabancı dil öğreniminden yetkinlik eğitimlerine kadar bir çok sayıda üniversitelerle işbirliğinde çok sayıda program var.
İyi bir kitap, sesli programlar, seminerler ve uzaktan eğitim programları sizi yıllarca çalışarak ulaşabileceğiniz noktaya çok daha kısa bir sürede ulaştırabilecektir. Unutmayalım zaman herkese eşit olarak dağıtılmış ve geri dönüşü mümkün olmayan bir değer zamanı doğru kullanarak ve yeteneklerimizi açığa çıkaracak kendimize Yatırım yapmak iş ve kariyer hayatında ön sıralara geçmemiz mümkündür ..

Doç. Dr. Dinçer Atlı
Yönetim Danışmanı/ Yetenek Yönetimi Kitabı Yazarı
www.dinceratli.com

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir